Jak napisać scenariusz – zachowanie formy. Przy pisaniu scenariusza należy sobie oszczędzić rodzaju próbek prozy artystycznej. Język scenariusza musi być podporządkowany formie. Najważniejsze jest to, aby przekazywał czytelne obrazy. Powinno się pisać „Leje. Wszyscy są przemoczeni”, a nie „Z ciemnego nieba padają Udostępnij. Program darmowych leków dla dzieci i osób 65+ wejdzie najpóźniej od początku 2024 r., ale rozważamy też scenariusz od września 2023 r. Jesteśmy po analizie, która pokazuje, że jesteśmy jeszcze w stanie kosztowo w tym roku zmieścić te leki — powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Znajdziesz tutaj scenariusze przedstawień o krasnoludkach, który cieszy się dużą popularnością wśród wszystkich dzieci – krótki, zabawny, na czasie i prosty staje się doskonałą alternatywą dla powtarzanych rok w rok tych samych tekstów. Scenariusze na zajęcia z dziećmi na pożegnanie przedszkola z pewnością ułatwią Ci pracę. cash. Prezentujemy wybrane przykłady scenariuszy (do lektur obowiązkowych i dodatkowych), z którymi pracują nauczyciele korzystający z serii Między nami. LEKTURY Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ Jan Brzechwa, Akademia pana Kleksa Opracowanie: Agnieszka Łuczak Scenariusz – plik pdf Ferenc Molnar, Chłopcy z Placu Broni Opracowanie: Patrycja Woźniak Scenariusz – plik pdf Rafał Kosik, Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzalnych Ludzi Opracowanie: Katarzyna Bandulet Scenariusz – plik pdf Charles Dickens, Opowieść wigilijna Opracowanie: Agnieszka Suchowierska Scenariusz – plik pdf LEKTURY UZUPEŁNIAJĄCE Roald Dahl, Charlie i fabryka czekolady Opracowanie: Katarzyna Bandulet Scenariusz – plik pdf Brandon Mull, Baśniobór Opracowanie: Kamila Krzemieniewska–Kleban Scenariusz – plik pdf Renata Piątkowska, Która to Malala? Opracowanie: Agnieszka Suchowierska Scenariusz – plik pdf Kleinbaum, Stowarzyszenie umarłych poetów Opracowanie: Katarzyna Bandulet Scenariusz – plik pdf Barbara Kosmowska, Pozłacana rybka Opracowanie: Izabela Jackowska Scenariusz – plik pdf powrót Autor: Czytelnik Portalu Pedagogika SpecjalnaOpublikowano: 21 czerwca 2019 roku. Czas trwania: 60 minut Temat: Ćwiczenia doskonalące techniki rachunkowe oraz planowanie pracy związanej z wykonywaniem określonych zadań. Cele ogólne: doskonalenie sprawności rachunkowej uczenie planowania i organizowania pracy związanej z wykonywaniem określonych zadań aktywizowanie do samodzielnego, logicznego myślenia Cele operacyjne (uczennica potrafi): przeczytać krótki tekst ze zrozumieniem rozwiązać zadania tekstowe o treści związanej z sytuacjami napotkanymi w życiu codziennym dokonać prostych obliczeń pieniężnych i zegarowych Środki dydaktyczne: mazaki, tablica, 5 kopert z zadaniami do wykonania, karta pracy 1 (załącznik), pieniądze (banknoty i bilon), model zegara, kalkulator Formy pracy: indywidualna Metody: praktyczne, problemowe, stosowania zdobytej wiedzy w praktyce Przebieg zajęć I Faza wstępna 1. Powitanie, czynności organizacyjne, zapoznanie z celami i przebiegiem zajęć. Nauczyciel mówi np. „Dziś zaplanujemy wyjście do miejsca, gdzie można ciekawie spędzić czas z całą swoją rodziną. Czy znasz takie miejsca? Wymień kilka, proszę. Sprawdzimy też, ile potrzeba pieniędzy, żeby wybrać się wspólnie do kina lub na pizzę. O ile szybciej będziemy musieli przyjść do kina, aby zdążyć na seans? Dowiemy się tego za pomocą zegara”. II Faza realizacji 1. Uczennica losuje kopertę z zadaniem (zaproszeniem do kina lub na rejs statkiem). 2. Czytanie treści wylosowanego zadania. 3. Rozwiązanie zadania o treści związanej z sytuacjami napotkanymi w życiu codziennym. 4. Wykonanie prostych obliczeń pieniężnych i zegarowych. 5. Losowanie kolejnej koperty z zadaniem (zaproszeniem do pizzerii, aquaparku, lub na wystawę motyli). 6. Czytanie treści wylosowanego zadania. 7. Rozwiązanie zadania o treści związanej z sytuacjami napotkanymi w życiu codziennym. 8. Rozwiązywanie zadań związanych z planowaniem zakupów (obliczenia pieniężne). III Faza końcowa 1. Podsumowanie zajęć, pochwały słowne za wysiłek i zaangażowanie w pracę na lekcji. 2. Wybrana przez uczennicę gra dydaktyczna lub zabawa ruchowa jako nagroda za zaangażowanie w pracę na lekcji. Załączniki: 1, ZAPROSZENIE do AQUAPARKU bilet normalny: 13 zł bilet ulgowy: 6 zł Opcjonalnie: wypożyczenie ręcznika: 12 zł czepek: 5 zł koło do pływania: 8 zł Nauczyciel zadaje pytanie, np. Ile biletów normalnych a ile ulgowych potrzebują rodzice z czwórką dzieci? Ile zapłacą za bilety? Jeśli dokupią 1 koło do pływania i 2 czepki, to ile będą musieli dodatkowo zapłacić? 2. ZAPROSZENIE na rejs statkiem „Guliwer”. Rejsy odbywają się w godzinach: bilet normalny: 11 zł bilet ulgowy: 5 zł Nauczyciel zadaje pytanie, np. Jeśli będziemy na przystani o godzinie to na który rejs zdążymy? Jeśli rejs trwa godzinę, to o której godzinie się skończy? 3. ZAPROSZENIE do kina na wybrany film, np. film przygodowy „W 80 dni dookoła świata”, film animowany „Zaczarowany elf”, film familijny „Mój przyjaciel pies”. Seanse odbywają się w godzinach: bilet normalny: 10 zł bilet ulgowy: 6 zł popcorn: 3 zł Nauczyciel zadaje pytanie, np. Jeśli będziemy w kinie o godzinie to na który seans zdążymy? Jeśli film trwa 2 godziny, to o której godzinie się skończy? 4. ZAPROSZENIE do pizzerii PEPERONE duża pizza (dla 2 osób): 20 zł mała pizza (dla 1 osoby): 10 zł woda: 2 zł sok: 3 zł sos do pizzy: 2 zł Nauczyciel zadaje pytanie, np. Jeśli rodzina liczy 5 osób, to jakie pizze i za jaka cenę można dla nich zamówić? Jeśli każda osoba będzie chciała sok lub wodę, to o jaką kwotę zwiększy się ich rachunek? 5. ZAPROSZENIE na wystawę motyli egzotycznych (Karta pracy 1: Zmierz linijką rozpiętość skrzydeł oraz długość motyli, a dowiesz się jakie są ich nazwy gatunkowe.) bilet normalny: 7 zł bilet ulgowy: 4 zł Nauczyciel zadaje pytanie, np. Ile zapłaci rodzina 3 osobowa (z 1 dzieckiem), a ile 4 osobowa (z 2 dzieci) za bilety? Ile biletów ulgowych, a ile normalnych potrzebują? Autor: Barbara Frankiewicz – Czytelniczka Portalu W dziale „Scenariusze zajęć” znajdziesz materiały do pracy zarówno z dziećmi młodszymi, uczniami, młodzieżą, poprzez pracę z grupami rodziców, aż do grup nauczycieli (rad pedagogicznych lub innych grup zainteresowanych określoną tematyką). Wszystkie scenariusze zawierają kompletne materiały do pracy – w tym załączniki do bezpośredniego wykorzystania na zajęciach czy zebraniu. Niektóre z nich wykorzystują ciekawe propozycje tekstów, piosenek i materiały dla poszczególnych grup odbiorcówDzieci przedszkolneRodziceUczniowie klas I-III SPNauczycieleUczniowie klas IV-VIII SPUczniowie szkół ponadpodstawowychWyłącz filtry Trening kompetencji społecznych: Mali Pionierzy. Scenariusz zajęć dla grup przedszkolnych Czas, który dzieci spędzają w przedszkolu jest niezwykle ważny dla procesu socjalizacji. Codziennie, niezależnie od tego, czy toczy się swobodna zabawa, czy zajęcia dydaktyczne, dziecko uczy się funkcjonować w grupie. Buduje własny zbiór narzędzi komunikacyjnych, które pomogą mu w przyszłości w różnych sytuacjach. Uczy się wyrażać własne zdanie, walczyć o uznanie swoich potrzeb, pracować w zespole. Już zwykła zabawa w dom wymaga umiejętności podziału ról i zadań i intensywnej współpracy. Naturalne jest to, że dzieci przedszkolne spędzają czas w mniejszych grupach, przebywając z tymi, do których czują największą sympatię. Warsztat ma za zadanie scalić całą grupę, pomóc w budowaniu sprawnej komunikacji pomiędzy wszystkimi przedszkolakami. Natalia PerekData: przedszkolne Doradztwo zawodowe Warsztaty psychoedukacyjne Wioska Nieustraszonych – scenariusz dla grup przedszkolnych Lęk to naturalna emocja, której funkcją jest wskazanie na ewentualne niebezpieczeństwo. Okres przedszkolny to czas, w którym pojawiają się różne tzw. lęki rozwojowe. Budzi je ciemność, obce osoby, zwierzęta, głośne odgłosy, nieobecność opiekunów, rozstania, a także śmierć. Występowanie tego rodzaju obaw we wczesnym dzieciństwie jest jego nieodłącznym elementem. Rolą dorosłych jest pomoc w oswajaniu lęku, normalizowanie go, ułatwianie dzieciom przeżywania i oswajania trudnej dla nich emocji. Zadaniem warsztatu jest pomoc w rozwijaniu umiejętności radzenia sobie z lękiem w grupie przedszkolnej. Wprowadzenie tematu lęku w zabawie sprawia pomaga go znormalizować i ułatwia rozumienie jego roli. Natalia PerekData: przedszkolneJak nie zwariować w social mediach? Scenariusz profilaktyczny dla uczniów szkół ponadpodstawowych Współczesne nastolatki żyją w świecie ogromnej presji. Młodych ludzi zewsząd atakują obrazy idealnych ciał, luksusowego życia, spektakularnych sukcesów. Żadne wcześniejsze pokolenie nie miało okazji podglądać życia celebrytów w taki sposób, jak robią to kilkunastoletni uczniowie. Wystarczy kilka kliknięć, by zobaczyć instastory większości polskich i zagranicznych gwiazd, a na nich – bogate wnętrza domów i niebotycznie drogie ubrania. Ze świecą można by również szukać nastolatka, który wrzuca do sieci zdjęcie bez filtrów i upiększeń. Wystarczy kwadrans oglądania starannie wyselekcjonowanych i podrasowanych w programie zdjęć, by dojść do wniosku, że jest się nieatrakcyjnym. Dlatego tak istotna jest psychoedukacja i poszerzanie świadomości młodzieży w zakresie wpływu, jaki ma na nich wykreowany w social mediach świat. Natalia PerekData: klas IV-VIII SP, Uczniowie szkół ponadpodstawowych Zajęcia integrujące uczniów Trening kompetencji społecznych: Mali Pionierzy. Scenariusz zajęć dla grup przedszkolnych Czas, który dzieci spędzają w przedszkolu jest niezwykle ważny dla procesu socjalizacji. Codziennie, niezależnie od tego, czy toczy się swobodna zabawa, czy zajęcia dydaktyczne, dziecko uczy się funkcjonować w grupie. Buduje własny zbiór narzędzi komunikacyjnych, które pomogą mu w przyszłości w różnych sytuacjach. Uczy się wyrażać własne zdanie, walczyć o uznanie swoich potrzeb, pracować w zespole. Już zwykła zabawa w dom wymaga umiejętności podziału ról i zadań i intensywnej współpracy. Naturalne jest to, że dzieci przedszkolne spędzają czas w mniejszych grupach, przebywając z tymi, do których czują największą sympatię. Warsztat ma za zadanie scalić całą grupę, pomóc w budowaniu sprawnej komunikacji pomiędzy wszystkimi przedszkolakami. Natalia PerekData: przedszkolne Zajęcia edukacyjne Święta i uroczystości szkolne

krótki scenariusz dla 2 osób